Polski     |   English   Niezrzeszony poseł do Parlamentu Europejskiego Strona startowa | Dodaj do ulubionych | Kontakt

Get macromedia Flash Player

Drukuj

Prof. Giertych o oświadczeniu Napieralskiego

- Poseł Napieralski nie musi podzielał poglądów politycznych Dmowskiego, czy też jego dzisiejszych zwolenników, ale nazwanie go ?faszystą? zasługuje na najwyższą naganę ? podkreśla prof. Maciej Giertych, Poseł do Parlamentu Europejskiego, w piśmie skierowanym do Komisji Etyki Poselskiej.
Szanowna Komisjo!

Poseł Grzegorz Napieralski, w oświadczeniu z dnia 2 lutego br., występując jako sekretarz generalny SLD, pozwolił sobie na stwierdzenia obraźliwe dla mnie i mojej partii.

1) Nazwać Romana Dmowskiego faszystą co jest wysoce obraźliwe dla pamięci o tym wybitnym Polaku i mężu stanu. Poseł Napieralski nie musi podzielać poglądów politycznych
Dmowskiego, czy też jego dzisiejszych zwolenników, ale nazwanie go ?faszystą? zasługuje na najwyższą naganę. Dmowski całym swym życiem udowodnił, że jest świadom zagrożenie dla Polski ze strony Niemiec i przed tym zagrożeniem ostrzegał, również w okresie gdy w Niemczech rządził Hitler. Dmowski zmarł w styczniu 1939 roku. Jeżeli wyrażał poparcie dla faszyzmu, to według rozumienia tego słowa w owym czasie, czyli dla ?systemu gospodarczego opartego na prywatnej własności pod silną kontrolą pa?stwa?. Czy posłowi Napieralskiemu taki system odpowiada czy nie, nie ma znaczenia. Użył on słowa faszyzm w rozumieniu czasów obecnych, czyli łącząc pamięć Dmowskiego z obozami koncentracyjnymi, holocaustem i narodowo-socjalistycznym barbarzyństwem. Dmowski był przeciwnikiem socjalizmu w każdej postaci, również narodowo-socjalistycznej. To partia posła Napieralskiego odwołuje się do socjalizmu, a nie nasza.

2) Nasze poglśdy polityczne poseł Napieralski nazywa ?nacjonalistycznymi bzdurami?. Jego prawo. Ale mówienie, e dziaacze naszej partii, partii mego ojca, moja i mego syna, ?zamawiają piwo wznosząc gest heil Hitler? jest skandalicznym nadużyciem. Wchodzić w rachubę mogą tylko Stronnictwo Narodowe i wywodząca się z niego Liga Polskich Rodzin. Gdzie, kiedy, przy jakiej okazji, działacze tych partii posługiwali się gestem ?heil Hitler?. Poseł Napieralski winien to udowodnić lub nas przeprosić. Sugeruje on także, ze do Sejmu i rządu przeszliśmy od ?faszyzmu stadionowego?. Znowu ten faszyzm. Według jakiej definicji?

3) Poseł Napieralski, kiedyś głośno krytykując cały nasz obóz polityczny za wybryk mojej asystentki z okresu, gdy ani moją asystentkę ani działaczkę naszej formacji nie była, i którą zaraz po ujawnieniu faktu zwolniłem z pracy, teraz przyłapany na podobnym zachowaniu osoby startującej do samorządu z list SLD, próbuje całą sprawę obrócić w atak na nasz rzekomy ?neofaszyzm?. W walce politycznej podlegamy wzajemnej krytyce, ale winna ona dotyczyćą pogldów, a nie przypisywanych pogląłdów. Pose Napieralski zarzucając mojemu obozowi zwiąąłzki z faszyzmem posun się do zachowania niezgodnego z etykę poselską.

4) Absurdalne zarzuty postawione posłowi Andrzejowi Fedorowiczowi są przedmiotem osobnego wystąpienia tego posła do Komisji.

Z poważaniem.

Maciej Giertych


poprzedni / powrót / następny

KSIĄŻKI
zobacz l_insegnamento dell_evoluzione.doc

zobacz l_insegnamento dell_evoluzione.doc

zobacz Egalite de sexes.doc

zobacz Egalite de sexes.doc

zobacz Evolution en francaise.doc

zobacz Evolution en francaise.doc